הקלה נוספת - תמ"א 38

 

ביום 29.6.08 אישרה ועדת הפנים של הכנסת תקנות חדשות הקובעות פטור מלא מתשלום היטל השבחה למשך שנה, באזורי הפריפריה, לא כולל מחוז תל אביב.
לא מעט ביקורת הושמעה על תוכנית מתאר ארצית 38 ועל האפשרות ליישמה. רבים הם הגופים הקוראים לפתוח מחדש את התמ"א ולערוך דיונים מקיפים בתיקונה. בהתאם למידע שהועבר לועדת הפנים של הכנסת, על פי התאחדות הקבלנים, סך הבקשות למימוש תמ"א 38 במהלך שלוש שנותיה עומד על 136, מתוכן רק 7 התקדמו בתהליך והיתר נדחו.

 

כצעד חיובי בכיוון של הקלות ביישום התמ"א, החליטה וועדת הפנים של הכנסת ביום 29.6.08 להעניק במסגרת תקנות חדשות פטור מלא מהיטל השבחה לעידוד מבנים מפני רעידות אדמה לכל יישובי הארץ פרט למחוז תל אביב. התקנות החדשות מהוות תמריץ חיובי לעידוד הבניה במקומות בעלי הסיכון הרב יותר להפגע מרעידות אדמה מחד ומאידך, מקומות בהם הכדאיות הכלכלית ביישום התוכנית עד כה היה מוטל בספק.

לא כל האזורים יהנו כאמור מהפטור לכל התקופה. הועדה עשתה הבחנה בין יישובים: בפריפריה, בעלי סיכון רב יותר להפגע ויישובים בהם הרמה הסוציו-אקונומית נמוכה, שם ניתן הפטור עד תום התקופה שבחוק, קרי עד נובמבר 2010. בעשרות יישובים נוספים, חוץ ממחוז תל אביב, הפטור ניתן למשך שנה אחת בלבד. במחוז תל אביב אין שינוי והפטור הינו חלקי בשיעור של 90%, בהתאם לחוק שהתקבל בנובמבר 2007 בכנסת.

במציאות הקיימת, לפיה קיימת סבירות של רעידת אדמה חזקה בעתיד הנראה לעין, מדובר בצעד חשוב של המחוקק.

אין לראות באמור לעיל משום ייעוץ ו/או חוות דעת מכל סוג ומין שהוא.

הכותב הוא מאיר ברטלר עו"ד, שותף במשרד ברטלר עורכי דין, העוסק בין היתר בתחום המקרקעין ובכלל זה תמ"א 38.

מכתבי הוקרה

שלום לברטלרים, תודה על העדכון. מסתבר שהכנה טובה ונכונה מביאה תוצאות טובות ונכונות. עדכן אותי בהמשך בעניין הסידור עם הגבייה. תודה ובברכה,

פרסומים וחדשות

תמ"א 38/2

לאחרונה ניתנה החלטת מיסוי 5887/11 ע"י החטיבה המקצועית של מיסוי מקרקעין שעניינה החלת הוראות פרק חמישי (5) לחוק מיסוי מקרקעין (שבח ורכישה) התשכ"ג – 1963,על תכנית מתאר ארצית דלעיל 38/2.

 

להמשך קריאה

AVI 2821